Okuduysanız Siliyorum

Siz yine de -Hadi seni Mars'a götüreceğiz! diyenlerin peşinden yalın ayak koşacak birinin yazdıklarına ne kadar güvenebilirsiniz bir düşünün isterseniz?

Paralel evren yolcusu
RTÜK En İyi TÜRKÇE Konuşan Haber Spikeri Ödülü'nün Sahibi
TÜM HAKLARI SAKLIDIR 'KADIN' Proje Başkanı
Radyo-Tv Program Sunucusu
Belgesel/Reklam seslendirmeni
Yazar

www.seninicinburadayim.com

27 Ağustos 2015 Perşembe

Tantum quisque laudat, quantum se posse sperat imitari.


Şimdi koşsam, bir kapı çalacak olsam 'Ben soluklanana kadar sen anlat' desem yüzüne baktığım kişi Schopenhauer olurdu o yüzden kütüphanemde sırt sırta vermiş bu iki kitabı çekip aldım ve geceyi başlatan butona bastım. Güzelin algılanışı bizi neden mutlu eder? Plastik sanatlar, müzik, trajedya ve dram sanatı üzerine diyerek açtığı başlıkların altında oturup sabahlayacağım. 
Biraz nefes açmak gibi bir şey Schopenhauer okumak. 'Heh' diye diye geçeceğim satırlardan. Bunlar daha önce okuduğum eserleri ama bu gece bilincim sanki başka algılayışlar verecek gibi. Aslında 1788 Danzig doğumlu yazarla 1820'de Berlin'de tanışmak ve 'Yeterli sebebin dörtlü kökü' tezini konuşmak isterdim. 
Ne biçim bir yüzyıla düştüm ki halâ zaman makinesi icat edilmedi! Resmen hayal kırıklığı.
Sizin için buraya 'Güzelin Metafiziği'ndeki "Fikir ve Sanat Hayatındaki Kıskançlık Neden Diğer İnsani Alanlardakinden Daha Şiddetlidir' bölümünden bir cümle bırakıyorum yakalayın: Si quelqu'un excelle parmi nous, qu'il aille exceller ailleurs |Eğer aramızda biri şöhret kazanmak isterse, gitsin bunu başka bir yerde yapsın. Bir başka bölümden ise: Tantum quisque laudat, quantum se posse sperat imitari | Herkes ancak başarmayı umut ettiği kadarını över

#schopenhauer #elcingoren #say#sayyayinlari #book #kitap #oku #yazı#istanbul #mylife #igersturkey #turkey#güzelinmetafiziği #toplueserler#edebiyat #library

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder